квітень, 2014р.

Ця стаття написана в допомогу тим, хто в процесі вибору теплоносія холодоносія моніторить ринок і порівнює різні пропозиції.

На сьогоднішній день на ринку України існує можливість купити гліколеві теплоносії/холодоносії як імпортного, так і вітчизняного виробництва, а також підробки під ті та інші. У цьому матеріалі ми не будемо зупинятися на підробках — це тема окремої статті.

Якісні теплоносії українського виробництва нічим не поступаються закордонним аналогам, протягом тривалого часу надійно працюють на багатьох об’єктах по всій території України. Тому не варто вибирати теплоносій тільки за ознакою «імпортного». Очевидний мінус імпортного теплоносія: продукту може не виявитися в потрібний момент на території України, а інколи можливість оперативної доливки теплоносія — момент принциповий.

У більшості випадків завдання вибору теплоносія розділиться на два етапи:

 • вибір виду теплоносія за його технічними характеристиками;
 • вибір теплоносія вже певного виду за ціною.

Технічні характеристики теплоносія визначаються умовами його експлуатації і покладеним на теплоносій завданням. Правильна постановка технічного завдання — 70% успіху. Тут потрібно визначитися з хімічною основою теплоносія, температурними режимами експлуатації, необхідністю інгібіторів корозії, іншими додатковими характеристиками.

Приклади помилок, що були допущені при підборі теплоносія:

Теплоноій за проектомУмови експлуатаціїДопущена помилкаНаслідкиМожливе рішення
Етиленглі-коль 40%відкрита площадка у Київській областіНеправильна концентраціяТеплоносій почне кристалізуватись при температурах нижче -23-240С; циркуляція препиниться.Етиленгліколь 50% - забезпечить прокачування теплоносія до -32-330С.
Етиленглі-коль 40%Харчове підприємствоТеплоносій помірно токсичний та отруйнийМожливий неблагоприємний вплив на харчові продукти та людей у випадку протікання, розливів, випаровування.Пропіленгліколь 40% - екологічно безпечний холодоносій.
Етиленглі-коль 40%система з чорного металуВідсутність інгібіторів корозіїБезперешкодний розвиток корозійних процесівТеплоносій на основі етиленгліколю 40%, до складу якого входять інгібітори корозії

Після того, як здійснено підбір теплоносія за технічними характеристиками, фахівець моніторить ринок і шукає підходящі пропозиції, порівнює ціни і умови поставки і вибирає найбільш прийнятні.
Для того, щоб порівняння цін теплоносіїв від різних виробників / продавців було коректним, перш за все варто переконатися, що ви порівнюєте аналогічні продукти.
Це означає наступне:

 • теплоносії мають однакову хімічну основу;
 • теплоносії мають однакову температуру початку кристалізації (приблизно однакову концентрацію основної речовини);
 • до складу продуктів входять (або не входять) інгібітори корозії.

Якщо всі три основних параметри збігаються, то ви маєте справу з аналогами. Отже, порівняння буде коректним.

Ось ряд моментів, на які також варто звернути увагу:

 • пакет документів (паспорт якості, санітарно-гігієнічний висновок, інструкція з експлуатації, інші супровідні документи);
 • можлива фасовка;
 • наявність на складі або оперативність виготовлення;
 • доставка;
 • гарантії;
 • супровід в процесі експлуатації.

Існує ряд закономірностей, які слід враховувати при виборі теплоносія:

 1. Ціна у посередника не може бути нижчою, ніж ціна у виробника.

  Очевидний факт, який не потребує доказів.
  Якщо це не так, то можливо, Вам пропонують дешеву і неякісну підробку.

 2. Собівартості аналогічних продуктів у різних вітчизняних виробників не можуть відрізнятися істотно.

  Практично вся сировина для виробництва теплоносіїв — імпортна і ціни на неї знаходяться в певних рамках для всіх учасників ринку. Це означає, що у виробників ціни аналогічних продуктів також не відрізнятимуться істотно. Як правило, тут йде конкуренція вже на рівні супутніх послуг і додаткових сервісів.

  Якщо ціни все ж сильно відрізняються, можливо, один з продуктів — не цілком те, за що його видають. Продавець може не договорювати, скажімо, що продукт містить якісь здешевлюючі компоненти. Відомі приклади додавання дешевшого гліцерину в більш дорогі етилен- або пропіленгліколь. Формально теплоносій залишається «етіленгліколевим» або «пропіленгліколевим». Фактично ж додавання гліцерину може істотно впливати на його густину, а головне — в’язкість. До речі, виявити наявність гліцерину в теплоносії можна якраз по його густині — вона буде помітно вище, ніж у «чистого» теплоносія.

 3. Якісний теплоносій від чесного виробника супроводжується повним пакетом документів і великим об’ємом додаткової інформації.

  Прохання надати будь-який обов’язковий документ по продукту не викликає у співробітників підприємства будь-яких ускладнень. Більш того, персонал здатний дати відповіді на питання покупця, а також підібрати для нього необхідну технічну інформацію.

Як замовити

Купити теплоносій Ви зможете, звернувшись до нас будь-яким зручним для Вас способом:

За телефонами:
 • (050) 410-75-50
 • (067) 105-79-75
 • (044) 492-03-42 / 43

по електронній пошті:
sales@stron.com.ua, stronltd@gmail.com