липень, 2014р.

Уявіть собі велике харчове підприємство або гіпермаркет, на якому монтується система холодозабезпечення з вторинним контуром охолодження...

В певний момент часу черга доходить до питання, який холодоносій потрібно залити в систему. Як зробити принциповий вибір, якій речовині віддати перевагу, які параметри необхідно враховувати, допоможуть розібратися спеціалісти ТОВ «Строн» — підприємства, що спеціалізується на виробництві холодоносіїв (теплоносіїв).

Стикаючись кожного дня з питаннями, які задають керівники підприємств та їх інженери в процесі підбору холодоносія, розповімо про основні моменти, на які потрібно звертати увагу, та про основні питання, які задають. Враховуючи специфіку виробництва та тенденції розвитку галузі, будемо орієнтуватися на холодоносії на основі гліколей.

Питання № 1.

Етиленгліколь чи пропіленгліколь?

Ми (як і весь цивілізований світ) — за пропіленгліколь. Незважаючи на те, що етиленгліколь та пропіленгліколь — «родичі», етиленгліколь отруйний та токсичний, що робить вкрай небажаним його використання на підприємствах харчової галузі. Єдино можливий варіант — повне виключення будь-яких контактів етиленгліколю і його випарів з продуктами і людьми. Пропіленгліколь є харчовою добавкою, тому холодоносії на його основі екологічно безпечні.

Надалі будемо відповідати на питання, що стосуються пропиленгликоля.

Питання № 2.

Чи можна заливати в систему чистий пропіленгліколь і при якій температурі він замерзає?

Пропіленгліколь в чистому вигляді не замерзає так, як етиленгліколь — з явним утворенням кристалів льоду. Але при дуже незначних негативних температурах він стає абсолютно нерухомим, як мармелад. З такою консистенцією не впорається жоден насос, ні про яку циркуляції не може бути й мови. В якості холодоносіїв використовують водні розчини пропіленгліколю, які зберігають працездатність при низьких температурах.


Питання № 3.

Як розводити пропіленгліколь?

Якщо Ви не маєте підготовки в цьому питанні, не варто і братися. Давайте, кожен буде займатися своєю справою. Потрібно підібрати правильну концентрацію, потрібно використовувати спеціально підготовлену воду, домогтися абсолютно рівномірного перемішування, вміти проконтролювати отриманий результат... Зверніться до підприємства, що спеціалізується на виробництві холодоносіїв.

Питання № 4.

Які температури повинен витримувати хладоноситель?

Це залежить від температурних режимів Вашої системи.

Максимально можлива температура зазвичай обумовлена нагріванням в самій системі. Пропіленгліколеві холодоносії киплять при температурах понад сто градусів, цього як правило цілком достатньо.

Мінімально можлива температура визначається або процесом охолодження, або розміщенням обладнання в неопалюваному приміщенні або на відкритому майданчику. У другому випадку орієнтуються на найнижчі зимові температури; для наших широт можна зупинитися на −300С, пам’ятаючи зиму 2005-2006р. р. Щоб забезпечити працездатність системи в будь-який час, холодоносій повинен замерзати при температурі, яка нижче мінімально можливої на 2-3, а краще — 5 градусів.

Вопрос № 5.

Не будут ли материалы системы корродировать в растворе пропиленгликоля?

Будут. Даже вода — коррозионно активна. Для того, чтобы свести воздействие хладоносителя на черные и цветные металлы, а также прокладки системы к минимуму, в раствор добавляются ингибиторы коррозии. Советуем приобретать именно полнопрофильный хладоноситель с присадками, а не просто раствор. Кроме Вашего душевного спокойствия Вы будете иметь и паспорт качества на хладоноситель, в котором будет указано, что он протестирован по антикоррозионным показателям.

Питання № 5.

Чи не будуть матеріали системи корродировать в розчині пропіленгліколю?

Будуть. Навіть вода — корозійно активна. Для того, щоб звести вплив хладоносителя на чорні і кольорові метали, а також прокладки системи до мінімуму, в розчин додаються інгібітори корозії. Радимо купувати саме повнопрофільний холодоносій з присадками, а не просто розчин. Крім Вашого душевного спокою Ви будете мати і паспорт якості на холодоносій, в якому буде вказано, що він протестований по антикорозійних показниках.

Питання № 6.

Чи фарбувати холодоносій?

З одного боку, рідини, що експлуатуються в інженерних комунікаціях, прийнято фарбувати, щоб явно визначити призначення рідини як технічне. Іноді рідина може бути пофарбована яскравим або флуоресцентним барвником з міркувань полегшення знаходження джерела протікання (візуально або в ультрафіолетовому світлі). З іншого боку, на практиці харчові підприємства в переважній більшості випадків замовляють незабарвлений холодоносій.

Питання № 7.

Чи можна розводити холодоносій?

В принципі, можна. Однак не радимо. По-перше, потрібно розводити «правильної» водою і в правильній пропорції. По-друге, кількість антикорозійних добавок при розведенні неконтрольовано зменшується. По-третє, виробник холодоносія повністю знімає з себе відповідальність за продукт, який Ви коригували на свій розсуд. У разі виникнення якихось проблем Ви залишитеся з ними один на один. Враховуйте все вищесказане і коли хочете заощадити на транспортних витратах, і коли при заливці системи з’ясувалося, що купленої кількості холодоносія не вистачає.

Питання № 8.

Чи можна в систему, де знаходиться пропіленгліколевий холодоносій від одного виробника, доливати пропіленгліколевий холодоносій від іншого виробника?

Пропіленгліколь будь-яких виробників повністю сумісний один з одним. Небезпека полягає в іншому: є ймовірність, що добавки, що входять до складу першого холодоносія, будуть «конфліктувати» з добавками, що входять до складу другого холодоносія. Оскільки склад цих добавок є комерційною таємницею конкретного виробника, не варто навіть намагатися його з’ясовувати у співробітників даного підприємства. Вирішивши ж поставити експеримент шляхом змішування двох зразків, ви можете не побачити «в пробірці» всього, що станеться насправді. Наша порада — не змішувати холодоносії різних виробників. У будь-якому випадку, робити Ви це будете на свій страх і ризик.

Питання № 9.

Як довго буде працювати хладоноситель?

Пропіленгліколеві холодоносії мають досить великий термін експлуатації. Зазвичай це не менше 5 років. Але в багатьох випадках холодоносій придатний до використання і після закінчення гарантійного терміну. По закінченню терміну необхідний контроль параметрів холодоносія. Найкраще звернутися до виробника холодоносія. У будь-якому випадку, лабораторія, що виконує контрольні випробування, повинна бути акредитована на роботи по даному виду продукції. Тільки грамотні фахівці зможуть правильно виконати випробування і, що важливо, пояснити отримані цифри з практичної точки зору. Крім того, після отримання результатів Вам, найімовірніше, буде потрібна допомога в ухваленні рішення про подальшу долю Вашого холодоносія.

Питання № 10.

Чи можна використовувати придбаний холодоносій на харчовому підприємстві і де це зазначено?

Область застосування холодоносія/теплоносія декларується на першій сторінці технічних умов, відповідно до яких він виготовлений. Крім того, має існувати санітарно-гігієнічний висновок МОЗ України про допустимість використання в даній області. Це ще одне очко на користь придбання готового холодоносія з повним пакетом документів.

У даній статті ми постаралися викласти основні питання, що виникають при вирішенні завдання підбору проміжного холодоносія. Зрозуміло, що перелік питань далеко не повний і змінюється в залежності від специфіки конкретної задачі і підприємства. Іноді потрібні якісь нетрадиційні рішення, підходи, методи. Попередньо виявивши за допомогою фахівців всі нюанси поставленого завдання, Ви істотно наближаєтеся до її успішного вирішення. А довіривши виконання професійній команді — отримуєте оптимальний результат. Не забувайте про те, що співпраця на цьому не закінчується. Ви можете отримати подальшу підтримку у вигляді постійного моніторингу, додаткових поставок продукції, надання ряду супутніх послуг і консультацій.

Бажаємо зробити правильний вибір!

Як замовити

Купити теплоносій Ви зможете, звернувшись до нас будь-яким зручним для Вас способом:

За телефонами:
  • (050) 410-75-50
  • (067) 105-79-75
  • (044) 492-03-42 / 43

по електронній пошті:
sales@stron.com.ua, stronltd@gmail.com